Domácí chleba


Ingredience

  •   ocet   voda
  •   hladká mouka na vysypání
  • 1 - 2 lžiček kmín 3 lžíce vlažné mléko   cukr 1 balíček droždí 2 hrnky vlažná voda 2 lžičky sůl 5 hrnků hladká mouka


Mouku, sůl, cukr, kmín, vodu, mléko a droždí smícháme a necháme kynout zhruba hodinu.

Až nám těsto vykyne, připravíme si nádobu na pečení, do které dáme na dno jenom mouku (žádný olej). Pak necháme rozpálit troubu a mezitím těsto na chléb vysypeme a jenom mokrýma rukama upravíme. Dáme na mouku, kterou jsme si vysypali nádobu, ještě necháme 20 minut kynout.

Do hrnku si dáme vodu a ocet a těsně před vložením do trouby ho jen zlehka potřeme, aby nám těsto nespadlo dolů. Pak těsto vložíme do trouby a zprudka pečeme 5 - 10 minut, pak úplně pomalu dopékáme asi tak 45 minut. Během pečení párkrát domácí chleba potřeme s vodou a octem.

Domácí rohlíčky

Ingredience :                                                               Z uvedených surovin vypracujeme těsto, které nenecháváme kynout,

* 1/2 kg polohrubé mouky                                        ale ihned z něho začneme dělat rohlíčky. Rozdělíme si ho na 6 dílů, každý díl

* 1 máslo nebo Heru                                                  rozválíme a rozkrájíme na osm trojúhelníčků. Naplníme tvarohovou nádivkou

* 2 vejce                                                                      nebo povidly a zabalíme. Povrch potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme do

* 10 lžic mléka                                                            růžova . Ještě teplé obalujeme v cukru.

* špetka soli

* špetka cukru

* 5 dkg droždí

 

VEPŘOVÉ  KOLENO  JEDNA  BÁSEŇ

( Recept pro mlsné huby )

Suroviny :

Vepřové koleno, česnek, francouzská hořčice,  pivo, sůl (množství : vše cca přiměřeně)

Postup : 

     Smícháme francouzskou hořčici a rozmačkaný česnek, zalijeme pivkem a uděláme z toho kašičku. Kolínko hezky vykostíme, poté jemně naklepeme a osolíme. Následně ho potřeme onou výše uvedenou kašičkou, zavineme jako štrúdl, převážeme nití jako ptáčka a tuto roládku vložíme na podestýlku do pekáče ... Podestýlku v pekáči uděláme z pěkně husté vrstvy jemně nakrájené cibulky, kterou zalijeme pivkem, na to pak položíme roládu a dáme na cca 90 minut do „domácího krematoria“ - rozpálené trouby.

     Pak už jenom vydržet, dokud není masíčko se zlatavě opečenou kůrčičkou hotové a můžeme ladit chuťové buňky!

Vše zapíjíme dobrým pivem     Přikusujeme např. báječné bramborové placičky, ale také je dobrý měkký chleba. Jako vylepšenou přílohou můžou být i brambory a zelí. Tyto dvě ingredience může udělat buď každou extra, nebo je vložit už ze začátku ke kolínku.

!!velice zdravým jídlem     Tak, doufám, že jsem vás pěkně namlsal tímto

Koleno – obsahuje želatinu na klouby.

Cibule a česnek – prokázané antibakteriální účinky a kladný vliv na krevní tlak atd.

                             (nehledě na jeho afrodiziální účinky - pokud ho jí samozřejmě oba dva)

Hořčice – příznivě podporuje trávení tučnějších jídel.

Pivo      – nejlepší iontový nápoj obsahující řadu tělu prospěšných vitamínů a hormonů ….

 

Dokonalá kachna

 Potřebujete:

* kachnu

* pekáč

* sůl, kmín

a budíka

Postup přípravy nemůže být jednodušší.

Kachnu očistěte a omyjte zevnitř i zvenku pod tekoucí studenou vodou, nechte ji okapat a osušte papírovou utěrkou.

Pak kachnu ze všech stran osolte zhruba lžičkou soli, třetina z toho by měla přijít do útrob kachny. Kůži pak ze všech stran posypte kmínem.

Takto připravenou kachnu vložte do pekáčku s dobře přiléhajícím víkem či pokličkou. Pasovat by do něj měla tak akorát, aby ji pěkně "objal".

Přikryjte a vložte do trouby na rošt zasunutý do spodní třetiny, termostav nastavte na 170 stupňů C.

Pečte asi 3 - 3,5 hodiny, občas zkontrolujte, jestli není třeba kachničku podlít vývarem. Masíčko je měkoučké, šťavnaté a chuťově naprosto dokonalé. Pokud by jste snad toužili po křupavější kůži, stačí ještě chvíli kachnu zprudka zapéct  bez pokličky v troubě na 200 stupňů C.

Příloha : knedlíky bramborové, houskové, chlupaté a zelí hlávkové bílé či červené, ale i domácí kysané je výborné.

 

 

 

 

Domácí buřty - uzenky

Fotoseriál o tom, jak jsme vyráběli domácí buřty.  A tady je recept.

 Budete potřebovat :

2 kg předního hovězího

1 kg zadního hovězího

1 kg vepřového plecka nebo kýty

3 kg vepřového boku

3 kg uzeného špeku nebo sádla ( nakrájené na malé kostičky)

vepřová střeva  (doporučil nám je profík)

koření na buřty nebo pepř, muškát, špetku papriky

řeznický provázek

Maso nakrájejte na velké kostky a nasolte ho.  Nechte ho aspoň dva dny v chladu odležet. My jsme dali celkem 15 dkg soli, i když v receptu uvádějí 2% soli, brali jsme v úvahu, že uzený špek je také slaný. 

Nejdřív umelte najemno hovězí maso, ochuťte ho pepřem, muškátem a nebo můžete použít koření na buřty, které zakoupíte v prodejně pro profesionální řezníky.  Směs musíte důkladně vymíchat, nejlépe v robotu. Přidávejte studenou vodu, uvádí se, že voda má tvořit 50% hmotnosti masa (spojky), v našem případě zapracujeme tedy 1,5l vody. Dali jsme asi jen 0,5 l a bylo to málo.

Potom umelete najemno vepřové maso a smícháte ho důkladně se spojkou z hovězího masa, nakonec přidáte kostičky špeku. Naplníte do střeva , převážete řeznickým provázkem a  dáte buřtíky zaudit do vyhřáté udírny asi tak na 1,5 - 2 hodiny, nesmí se udit zprudka. Potom jsme je dali ještě na chvíli hřát do teplé vody asi 70 - 75 stupňů C teplé.  Slané nám připadaly tak akorát.

Nejlepší jsou teplé hned z udírny, je to bašta. Celkem jsem jich uvázala  98 ks. Samozřejmě, že byl každý jinak velký, prostě nejsem učená.

Recept jsem našla v jedné staré knížce, nebyl tam ale jen tento jediný.  Jsou tam ještě další  recepty na buřty, špekáčky, taliány, klobásy, párky a salámy. Určitě nějaký vyzkoušíme. Vybíráme  recepty, které obsahují jen maso, nikoliv mouku nebo bramborový škrob. 

Obdarovali jsme téměř celou naší velkou rodinu a kolegy v práci. Všichni nám říkali, že jsou moc dobré, tak jim snad můžeme věřit, protože i nám moc chutnaly. Příště je ale musíme udělat aspoň z 15 kg masa.

 

Klikněte zde pro úpravu textu.

Chlupaté knedlíky naprosto nejlepší

Na 6 porcí potřebujete:

* 4 rohlíky

* 4 větší brambory

* 4 vejce

* sůl

* podle chuti hrst petrželky

* asi 150 g hrubé mouky

* trochu prášku do pečiva

Brambory nastrouhejte najemno, rohlíky pokrájejte na kostičky a petrželku nasekejte. V misce smíchejte rohlíky, brambory, vajíčka, sůl, petrželku a podle potřeby přidejte asi 150 g hrubé mouky a špetku prášku do pečiva, vypracujte polotuhé těsto. Rukama namočenýma ve  studené vodě tvarujte koule asi jako menší pomeranč a vhazujte do vroucí osolené vody. Vařte podle velikosti 10 - 15 minut, potom je rozkrojte na čtvrtiny, dejte do mísy, přidejte vařené kysané zelí a 1 cibulku osmaženou na sádle , přisolte a promíchejte.

 

 

Pampeliškové víno

Recept:

2 půllitry pampelišek bez zelených částí

2,5 l vody

2 citrony

2 pomeranče

20 dkg rozinek

4 dkg droždí

Okvětí pampelišek, citrony, pomeranče (oloupané a rozdělené na dílky) a rozinky zalijeme 2,5 l vařící vody a necháme 2-3 dny stát, 2x denně zamícháme.

Potom scedíme, případně vymačkáme a nalijeme do demižonu . Svaříme 2 l vody a 1,5 kg cukru a vychladlé přilijeme k macerátu, přidáme 4 dkg droždí. Necháme stát šest týdnů, poté víno stočíme , celkem stáčíme v tříměsíčních intervalech. Víno můžeme pít po devíti měsících stání, nejlepší je ale až za rok, pokud to vydržíte. Po dvou letech stání je víno mírně perlivé.

Místo droždí můžete použít ušlechtilé kvasinky.